منوی اصلی
 
  خانه شیخ محمد خیابانی

تاریخچه و مشخصات بنا:

خانه شیخ محمد خیابانی در خیابان منصور قرار گرفته است. این خانه در اواخر قاجار و اوایل پهلوی احداث شده و شهید خیابانی در 10 الی 15 سال آخر عمر خود در این خانه می زیسته است.

خانه در یک طبقه ساخته شده و شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی می باشد. حیاط بیرونی به فرم باغ ایرانی بوده که بعدها دستکاری شده است. بنا با حیاط بیرونی توسط دو ورودی ارتباط دارد که در امتداد این درها، دو راهرو دسترسی به سالن اصلی (طنبی) و اتاقهای جانبی (گوشوار) را امکان پذیر می سازد.

بنا دارای یک سالن بزرگ (طنبی) به ابعاد 6*7 متر (که فرم ساده شده طنبی های دوره قاجار می باشد) و دو اتاق در طرفین (گوشوار) و 4 اتاق به عنوان فضاهای خدماتی در پشت گوشوارها است. نورگیر طنبی از هر دو حیاط اندرونی و بیرونی می باشد در حالی که نورگیری گوشوارها فقط از حیاط بیرونی است.
زیرزمین خانه در زیر طنبی واقع شده که دسترسی آن از حیاط اندرونی می باشد.

در این خانه پلان و نما کاملاً قرینه اند. بنا دارای آجرکاریهای زیبای دوره پهلوی است که در بالای هر کدام از پنجره ها فرم کتیبه های آجری متفاوت و به صورت قرینه اند. نمای حیاط اندرونی دارای آجرکاری با کتیبه های بسیار ساده گچی است.

سطح حیاط بیرونی به اندازه دو پله پایین تر از سطح کوچه و همچنین از سطح بنا نیز 3 پله پایین تر می باشد و با انواع درختان میوه پوشیده شده است. در قسمت ورودی به حیاط بیرونی انباری وجود دارد که با استفاده از فضای جرز ساباط ساخته شده است.

حیاط اندرونی در سه ضلع جنوبی، غربی و شرقی دارای فضاهای خدماتی است و تقریباً هم سطح با بناست.
ارزش میراثی بنا فرهنگی سیاسی می باشد.